Państwowe Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu.

Państwowe muzeum Ermitage w St. Petersburgu ze swoimi 2,8 milionami eksponatów uważane jest obok muzeum Louvre w Paryżu jako najbardziej znaczące na świecie. Za czasów panowania Cara Piotra Wielkiego St. Petersburg stał się centrum Rosji i potrzebował szczególnego pałacu. Od roku 1754 w ciągu 8 lat zbudowano najbardziej znany pałac zimowy na brzegu Newy.

Uważany jest za perłę rosyjskiego baroku i po pożarze w roku 1837 został od nowa odbudowany. Z biegiem lat budowla została uzupełniona o nowe obiekty co spowodowało, że dzisiaj jest największym powierzchniowo kompleksem budowlanym na świecie. Ze względu na bliskość do rzeki oraz uwarunkowaniem St. Petersburga wysokim poziomem wody gruntowej, mury budowli są narażone na stałą wilgoć. Blokada hydrofobowa konwencjonalnej konstrukcji nie wchodzi ze względów technicznych w rachubę.

 

Wszystkie tradycjonalne sposoby okazały się nieskuteczne w przypadku muru o grubości 4,5m. Dlatego osoby odpowiedzialne rozpoczęły poszukiwania alternatywnego oraz niekosztownego rozwiązania. Kierownictwo muzeum znalazło firmę Drymat, która to od lat zajmuje się rozwojem i produkcją elektronicznych urządzeń osuszających mury. W systemie Drymat®-M-Syteme jest wbudowany moduł wysyłający w obszarze fal długich sygnał, który zmienia napięcie cząsteczek H2O znajdujących się w murze w konsekwencji czego wilgoć kapilarna nie wznosi się i zostaje skierowana w kierunku ziemi, ponieważ system pracuje bezinwazyjnie nie zachodzi potrzeba ingerencji w substancję budowlaną.

Przy pilotażowej instalacji Drymat®-M-Systeme od października 2005 do marca 2006 na szczególnie zawilgoconych miejscach w podziemiach ( Nowego Ermitage ) stwierdzono tylko w przeciągu 6 miesięcy wyraźny spadek zawilgocenia. Pomiary na głębokość 30 cm w murze wykazały spadek poziomu wilgotności o 40%. Jak profesor Dr.-Ing. habil. Christoph Dielitzsch w swojej ekspertyzie stwierdził osuszenie zostało spowodowane zainstalowanymi systemami Drymat. Zachęceni tym pozytywnym wynikiem decydenci wyrazili zgodę na instalację dalszych 10 systemów w innych miejscach Zimowego Pałacu. W ten sposób ta wspaniała architektoniczna budowla została uchroniona przed pewnym zniszczeniem.

Frank Lindner, właściciel Firmy DRYMAT, objaśnia zalety i korzyści swojej technologii:” My możemy wpłynąć na parametry działania systemu i je indywidualnie dopasować do potrzeb. W przypadku ERMITAGE ta możliwość była kluczowa, gdyż w przeciwnym przypadku pełne osuszenie tak wyjątkowo grubych murów byłoby niemożliwe.”